Poznáte v čom spočíva rozdiel, ak nehnuteľnosť bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku alebo eventuálne je situovaná v pamiatkovom území, či v ochrannom pásme? Aké sú odlišnosti medzi tým ktorým režimom a aké povinnosti v súvislosti s jej rekonštrukciou Vás na pamiatkovom úrade neminú? To a stručný prehľad do predmetnej problematiky Vám načrtneme v dnešnom príspevku.
Pri rekonštrukčnom zámere vlastníka nehnuteľnosti, budú povinnosti na pamiatkovom úrade závisieť od skutočnosti, či bola nehnuteľnosť vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku alebo ochranný režim pamiatkových hodnôt spočíva v tom, že sa nehnuteľnosť nachádza v pamiatkovom území, či v ochrannom pásme. V tomto zmysle je preto potrebné si tieto základné pojmy zadefinovať:
Obnova národnej kultúrnej pamiatky
Obnova národnej kultúrnej pamiatky znamená každý zásah do pamiatky. Pôjde o činnosti, ktoré sa inak nazývajú rekonštrukcia, údržba alebo oprava (napr. nová výmaľba interiéru alebo náter fasád, výmena okien a dverí, oprava omietok, realizácia novej elektroinštalácie atď.). To znamená, že nielen celkové obnovy a rekonštrukcie pamiatok, ale aj takéto čiastkové práce podliehajú schvaľovaciemu procesu na krajskom pamiatkovom úrade (ďalej len „KPÚ“).
Tento proces možno opísať v nasledujúcich bodoch:
Úprava nehnuteľnosti v ochrannom pásme
Medzi základné kroky vlastníka, ešte pred začatím úpravy nehnuteľnosti, ktorá nie je národnou kultúrnou pamiatkou, ale nachádza sa v ochrannom pásme, je vlastník takej nehnuteľnosti povinný:
- Národná kultúrna pamiatka je hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec pamiatkovej hodnoty, ktorá je z dôvodu ochrany vyhlásená pamiatkovým úradom za kultúrnu pamiatku.
- Pamiatkové územie je sídelný územný celok alebo krajinný územný celok sústredených pamiatkových hodnôt alebo archeologických nálezov a archeologických nálezísk, ktorý je z dôvodu ich ochrany vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu alebo pamiatkovú zónu. Pamiatkovú zónu vyhlasuje na návrh pamiatkového úradu Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
- Ochranné pásmo je územie vymedzené na ochranu a usmernený rozvoj prostredia alebo okolia nehnuteľnej kultúrnej pamiatky, pamiatkovej rezervácie alebo pamiatkovej zóny. Ochranné pásmo vyhlasuje pamiatkový úrad na základe stanoviska obce.

- predloženie žiadosti o rozhodnutie k zámeru obnovy, cieľom ktorej je vylúčiť prípravu takej obnovy ktorá je nezlučiteľná s ochranou pamiatkových hodnôt;
- rozhodnutie KPÚ o zámere obnovy, v ktorom určí, či je navrhovaný zámer prípustný a zároveň určí podmienky, za ktorých možno predpokladaný zámer obnovy pripravovať;
- vypracovanie prípravnej a projektovej dokumentácie vypracovanú autorizovanými architektmi a inžiniermi;
- KPÚ vydá osobitné záväzné stanovisko o každej prípravnej, projektovej a výskumnej dokumentácii;
- vo všetkých druhoch ďalšieho konania (stavebné, územné, kolaudačné, o zmene stavby, o odstránení nehnuteľnosti atď.) rozhoduje stavebný úrad na základe záväzného stanoviska KPÚ.
- Na základe rozhodnutia stavebného úradu o projekte vlastník môže začať realizovať obnovu.
- predložiť žiadosť o vydanie rozhodnutia o zámere úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území, ku ktorej zároveň priloží zámer úpravy nehnuteľnosti;
- rozhodnutie KPÚ o zámere obnovy určí, či je navrhovaný zámer prípustný a zároveň určí podmienky, za ktorých možno predpokladaný zámer úprav pripravovať;
- ďalšie kroky vlastníka sú totožné ako pri obnove národnej kultúrnej pamiatky.

- predložiť žiadosť o vydanie záväzného stanoviska, ku ktorej zároveň priloží zámer úpravy nehnuteľnosti;
- KPÚ vydá záväzné stanovisko o zámere úpravy nehnuteľnosti v ochrannom pásme , v ktorom určí, či je navrhovaný zámer z hľadiska záujmov chránených týmto zákonom prípustný, a určí podmienky vykonania úprav nehnuteľnosti;
- vo všetkých druhoch ďalšieho konania (stavebné, územné, kolaudačné, o zmene stavby, o odstránení nehnuteľnosti atď.) rozhoduje stavebný úrad na základe záväzného stanoviska KPÚ.
KADUC & PARTNERS
AUTOR ČLÁNKU